OSMAN BEY IN MUTSUZ GENÇ KARISI

Yine her zaman ki gibi partiler ,sıkıcı ve sadece mal mülklü partiler başlamıştı.Babam kızım hadi hazırlan demeleri taa beynime yuva yapmıştı ,dünya dışı ne oluyor haberi olan baba ,kızının kalbinden haberi yoktu ,her zaman ki gibi babama gitmeme ısrarında bulunupta ama yine götürlmem bana sıkıcı geliyordu.Dolabımı açıp hangi elbisemi bu kere giyineceğimi saatlerce düşünmem annemi sinirlendiriyordu .En güzel elbiseleri giyinip ayna karşısına geçince makyajlarımla eğlenmek isterken ,aynaya bakıp resim çekmek isterken içimden bir yalnızlık kokusu çıkıyırdu.Zorla makyaj filan sürerek sıra ayakkkabılara geliyordu ,bir kraliçenin ne kadar ayakkbısı çok olduğunu düşünmek bile size zor gelebiliyordur .Sadece ayakkabı değiI o parfümler ,o makyajlar o ayakkabılar sanki biri shopping için gelmişe benziyordu odamın içi.

Merdivenlerden tıkır tıkır inerken yine dişarıya çıkıp mutlu olmayacağmı düşünürken annemn sesi kulağıma geliyordu .Giyindiğim şeylere evimizde çalışan kızların ağzı açılmış işlerini unutuyorlardı .Herkes benim gibi yaşamak isterdi ama ben benim gibi olmalarını hiç istemiyordum .Bilmiyorum neden ben böyle servetli ama tek idim .Babam arabanın kapısını açıp “buyurun güzel kraliçe” dediğinde yüzümde zorla bir tebessüm misafir oluyordu .Nereye gideceğimizi bilmiyordum ve sormamıştım ,zaten belliydi yine ;kaç fabrika işleriyle uğraşıyorsunuz ,kaç bankayı idare ediyorsunuz falaan filan soruları soran insanlarla karşılaşacaktım .Ellerinde şarap hiç anlamı olmayan müziği açıp burdan oraya ,oradan buraya dans etmeleri herkes için eğlence benim için ise kabüstü .

Yolda insanların herşeyle uğraştığını görünce derin bir düşünceye dalıyor ,içimde hiç.çözemediğim soruları çözmeye çalışıyor ,soru işaretleri kaldırmak istiyordum .Gerçek ve içten güldüğümü hatırlamıyorum .Bir rüyaymış gibi dokuzuncu doğum günümde içten güldüğümü hatırlıyorum .Benim herşeyim vardı her şey ama tek olmayan şeyim duygu ve muhabbbet aşktı . Arabanın .duruşuyla silkindim ve arabadn inecektim ki dışarıdan bir el uzatıldı .Yüzüne merakla baktım saçları sarı yaşı altmışa yakın cebinde sigara kutusu görünen çok işlice giyinen bir adamdı .Elimi vermek istemedim ama saygıyla “buyurun prensses “dediğinde kalbim yumuşadı ve saygısını kırmak istemedim elimi elline koydum bu davranışım babamın çok hoşuna gitmişti .Ayaklarımı arabadan çıkarıp kırmızı güllerle kaplı halının üstüne koydum o sırada o yaşlı adam boynunu eğdi ve elime bir öpücük kondurup hoş geldiniz dedi .Hiç hoşuma gitmeyen bir davranıştı elimi hemen çektim ve kaşlarımı çattım .Bu hareketim babamı ve yaşlı adamı üzmüştü ve yüzlerinde bir utanç damarı bulundu .Gülümsemelerle bu konuyu kapattılar .

Içeriye girdik hmm her zamanki gibi her yer çok güzel ,çiçekler ,masalar ,süslemeler ,o dikorlar süper görünüyordu .Bu arada yaşlı adamın ismi Osman Bey olduğunu öğrendim .Osman Bey yine bizim yanımıza geldi .Elindeki içecekler hiç ona göre değildi ,yine kulağıma hoş değmeyen konular başlamıştı ,ticaret ,para ,banka ,şirket filan derken babmın yanından ayrıldım .Her tarafa bakınırken bir genç gözleri mavi olan uzun saçlı kız yanıma geldi .Merhaba demek isterken bana “Osmanım ‘dan uzak dur yoksa bana kefenini diktirirsin “dedi .Allah Allah bu sözler neydi ben hiç bir şey anlamamıştım ki morelimi bozdu zaten parti sıkıcı geçiyordu .

.Babama eve gitmek istediğimi söyledim biraz önceki Osman Bey çok dikkatli ve rahatsız edici şekilde bakıyordu .Babam daha yeni geldiğimizi söyledi .
Osman Bey bilimiyorum neden ama hep benim etrarafımda dolanıyordu . Yine yanıma geldi benim neyden hoşlanıp neyden hoşlanmadığımı sormaya başladı , adam iyice morelimi bozdu hadi ya birde elimden tutmaya çalışıyordu .Adama hakkını vererek yüzüne tüküresim gelerek yanindan uzaklaştım birde çok korkmuştum . Hemen eve gitme ısrarında bulundum eve geldik cehennemden kurtulmuş gibiydim . Yatağıma uzandım biraz önceki yaşlı elleri hatırlıyor azap çekiyordum ,ellimden öpmesi uykumu kaçırmama neden oldu o gece . Pencerenin yanına gelip ayın güzeliğini izlerken yine komşumuz oğlunun bana baktığını fark ettim , çocuğa çok bakmadım bana ne herkes gibi o da bakıyordu işte . Hiç aldırış etmeden kalbimi zindan dan kurtarmaya çalışıyordum . Annem kapıyı tıkırdatıp odama girdi “noldu kızım niye hâla uyumadın yoksa hasta filan mı oldun “diye her yerime dokunup vücut sıcaklıkliğimdan anlamaya çalışıyordu .Annemin elini çekerek “birşeyim yok sadece yorgunum dinlenmek istiyorum “dedim annem de tmm diyerek dışarı çıktı .

Biraz yazı yazmak istedim ,günlük defterimi elime aldım yine her zaman ki gibi yanlızlık kokuyordu sayfalar , yazılarımda her bir cümlesinde ölmüş ümitler görünüyordu , bu gece nasılsa geçmiyordu .
Sabah olmak üzere gözüme uyku zorla misafir oluyordu , guneşin ilk ışığı gözüme çarptı ,pencereyi açtim sokaklara baktım herkes işine doğru koşuyordu , yine komşumuzun yakışıklı çocuğu bana baktığını fark ettim .Yine her zaman ki gibi sıkıcı ve mutsuz günler bana zor geliyordu . Her neyse gunler geçti , aylar geçti Osman Bey iyice bizi tanıdı ve bazen bize geliyordu .

Bir gün beklemedigim bir olay yaşadım .Osman Bey bize geldi akşam yemegine misafir oldu .Yemek yendikten sonra ben odama gitmek icin merdivenlere çiktım Osman Bey de lavobaya gidecegim diye arkamdan geldi , elimi sıkıca tuttu ve bana bak deyip kendine doğru çekti beni .Çok korkmuştum bağiracam derken ağzımı tuttu ve bana ” kız senin neyin var beni kendine mecnun ettin mıknatıs gibi çekiyor bu gözlerin beni sana sevdim galibanseni hadi.çare bulalım buna yo hemen evlenelim “dedi elimi elinden çıkıp.”saçma sapan şeylere zamanım yok dedim defol gözümden zaten senin niyetin belliydi yaşlı domuz “deyip ilk adımı attığımda ” eger sen benimle evlenmesen babanı anneni oldüreceğim “diye tehdid etti . Önce inanmadım güldüm “hadi ya sen de kimsin beni tehdid edecek olan .Gözlerindeki ateş bir an gururumu kırdı daha hiddetli konuşmaya başladı bu kere ŞOKta kalmıştım inanmayacağımı bilerek telefonunda olan tüm cinayetlerin videolarını gösterdi . Hiç inanamıyordum gördüklerime ,gözlerimden yaş sel gibi akıyordu . Sanki hemen annemi babami öldürecekmiş gibi ödüm koptu ağladım .elimi bırak diye yalvardım elimi sıkı tutmuş sözünü bana kabullendirmek istiyordu . Herneyse elimi bıraktı yavaş yavaş yürüyerek merdivenlderden aşağı indi .

Bende hıçkıra hıçkıra duvara yaslanmış ağlıyordum .Sanki hayatım sona ermiş gibi veda zamanını düşünüyordum .Şimdi ne olacaktı sesimi Allah ‘tan başka duyan biri yoktu o anda .Kalbimin daha nerde olduğunu bilemeden onu gömmek zorundaydım .Ellerim titriyordu biraz önceki sahne unutulmaz bir sahneydi .Sonra Babamın sesi aşağıdan duyuluyordu ,sanki beni bekliyorlardı ,ayağa kalktım yaşlarımı sildim , istemeyerek zorla yavaş yavaş korkarak aşağı indim korku gözlerimde yuva yapmıştı elim titriyor zorla yutkunuyordum .Osman Bey benimle konuşmak istiyor gibi gözlerime bakıyordu . Yemekler yendi sohbetler edildi ama beni rahatsız eden biraz önceki olay vicadınımı rahat bırakmıyordu . Bu gece nasıl geçecekti bilmiyordum .Çok düşündüm o olay kabüsmüydu ya gerçek hayatımın en zor günüydu …
Yarın sabahı Bir mesaj sesiyle uyandım ,kimse bana mesaj atmıyordu mesajın kim atığını merak edip bi baksam “Günaydın aşkım aşkımı sabit etmek için birinci.adımı attım “yazıyor bir de Hatice teyze yani komşumuzın çocuğunun eli ayağı bağlı bir karanlık odada ağlıyordu bu videoyu görüp kalbim paramparça oldu korkup yalvararak hemen osamn ‘ı arayarak ne istediğini sordum .Filnca kahvehaneye gelmemi istedi hemen hazırlanarak ayağım ayağıma yetişmeyerek koştum .Annem babam sabahleyin böyle aceleyle evden çıktığımı görünce endişelenmişlerdi . Taksiyle gittim osman orda beni bekliyordu . Buluştuk bu buluşmamız Hatice teyzenin çocuğunun özgürlük ödeyişiydi .Osman nasıl bir pislik olduğunu öğrendim artık bu tuzağa düşmüştüm kurtulacak yolum yoktu .
Bana anne ve babama bir şey desem onları da ya kaçıracak yada öldüreceğinden emin etti .Artık anne babamı kurtarmak için sadece bir yolum vardı oda yaşlı osmanla evlenmekti .Bir kaç kere ötelerde filan buluştuk ama ben zorla gidiyordum mecburdum .Sonara annemler beni osmanı sevdiğimi zannetiler Osman da bir gün beni.istemeye geldi annemler benden sordular bende mecbur olduğumu için razı olduğumu söyledim .Odama giderek hıçkıra hıçkıra ağladım .Artık benim hayat bitmişti hiç ümit kalmamıştı gençliğimi feda edecektim ama ben hayattan böylr bir beklentim yoktu ben daha yaşamak istiyordum .Hayatım zindana dönüşüyordu . Ama ben hiç bir şey yapamıyordum .Elim ayağım bağlıydı .Sadece izliyordum başka yapacak bir şey kalmamıştı .Kalbimi gömüyordum o günler .Toprak çok ağır geliyordu kalbimin cenazesine …

Iki ay geçmişti nışanlığımızdan artık evlenmeye karar vermiştik . Ben mazlumdum kimseye ağız açamamıştım ,osman da beni seviyordu sanmıyordum .Yorulmuştum her şeyden intihar da edemeyecektim osmanın nefesleri nefeslerime bağlanmış gibi heryerde beni koruyordu .Nihayet evlenceğimiz gün geldi .Çok şanlı ve şevketli evlendik ama benim içimde bir yalnızlık ve mazlumca bir rüzgar esiyordu en küçük bir tebessüm de kimse göremedi o gün dudaklarımda .Ben artık o gün ölmüştüm beyaz elbiseyle düğün salonundan gelin çıkıyr diye herkes alkışlıyordular .Ama kimse gelinlik adına beyaz kefen giyinen çaresiz kızı görememişti .Giderken anneme sarılıp tüm yanlızlığımı genliğimdeki üzgünlüklerimi ama yinede güzel olan mutsuz günlerimi anneme tapşırdım ve en güzel günlerme veda ettim ben bittim elveda güzelgünlerim .elveda hayaììm…

..
ÜÇ SENE SONRA …
Hayat işte evlilğimizden üç sene geçmişti hala osman ‘dan nefret ediyor ve onu görünce metrelerce kaçıyordum . kötü günleri anlatmak zor işte Ama osman’dan nefret etsemde beni hayata bağlayan tek biricik hayat nedenim artık Mert oğlum vardı dün tam üç yaşına girdi .Baba hiçbir zaman Osman oğluna güler yüzle bakmamıştı . Hep işi gücü meyhaneler , diskolar işte kızları parayla satın alıp gece gündüzünü haram işlerle geçiriyordu ,şerefsizliģin haddi yoktu her nedense aylar geçti bir gün odamda oturup kitap okuyordum .Masamın üstünde duran telefonuma bir mesaj geldi mesajı okudum analmlı bir şey yazmıyordu sadece 20 dakika sonra…yazıyordu .

Hiç aldırış etmedim Allah bilir kim ve nerden rahatsız ediyordu . Bir kaç dakika sonra kapı zili çalındı . Zaten aşağıya inmeyecektim çünkü kapıyı açacak olan hizmetçiler vardı . Iki üç kere zil çalındı kimse açmadı galiba . Bu kere aşağıya inmem lazım gibi gorünüyordu . Aşagıya indim kapıyı açan yoktu mutfakta da kimseler görünmüyordu . Kendim açtım kapıyı osman gelmişti “hanımcığım başın sağ olsun “diye bana sarıldı ne demek istiyordu acaba . Hemen osman’i iterek “ne demek istiyorsun benimle dalgamı geçiyorsun “dedim . Gülerek bana baktı annen ve baban sana son kez selam söylediler dedi . Olduğum yerde dona kaldım . “Yoksa anne babamın başına bir bela getirdin mi “diye ağlamaya başladım .

Ben mutfaktan çıktım osman bey ile hanimı çok şiddetli bir şekilde tartışyorlardı . Bende evde çalışan hizmetçilerden biriyim , Osman Bey ile hanım efendi hiç bir zaman adam aklina denk gelecek şekilde konuşmaldılar. Üç senedir bölünmeyen mirasları varmış gibi tartışmalrala yaşiyorlar ,Osman Bey hanim efendiye bir tokat attı ve hiddetlenerek hanim efendiyi itti hanım efendinin başıda duvara çarptı ve oracikta bayılıyıverdi . Koşarak yanına gittim yerden kaldırdım yardım edin diye bağırdım mutfakta çalışan arkadaşlarimda kendilerini yardima yetiştirdiler . Hanım efendiyi hastaneye götürdüler . Iki gundür hanım efendiyi görmedik ne olup bittiğinide bilmiyoruz . Hanim efendinin babası ve annesinin öldüğünü duyduk hepimiz çok üzüldük . Ama ikisinin ayni günde ölmesi insanin kafasına bir sürü soru bulunuyor .

Maalesef ne Osman Bey ‘den nede hanìm efendiden hiç haberimiz yoktu ..Ama mutfakta arkadaşlarla konuşup televizyon izlerken haberlerde birden Osman beyi gòstermeye başladì ….

__Aaaaa buda ne !!

Osma Bey kayınpederi ile kayınmaderini öldürtmüş , kesin bu cinayetmiş Osman’nın ne kadar hayvan sıfatlı ve şerefsiz olduğunu öğrenince hepimiz bu evi terk ediyoruz ..

Osman Bey iki dağ gibi koca insanı mal mülkü için öldürtmüş aç gözlülüğüne sahip çıkamamış …

Sman Bey’ i cinayet sebepleri öğrenildikten sonra zindana götürmüşler , mert ile annesi de sahipsiz kalìnca komşu oģulları sahip çıkmış ve hanìm efendiyle evlenmiş hanım efendi de komşu çocuģunu sahipsiz kaldìģì için kabul etmiş .Mert annesi üvey babası köye taşìnmìşlar , o büyük evler , saraylar ,şirketler sahipsiz kalıp bir osman pisliğin aç gözlüğù için hayatlar bozulmuş ..Kòyde yeni ama çok küçük umutlarla bir hayata bašlamışlar .

Nil HOROSANI

06.05.2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s